יום שלישי , אוקטובר 27 2020
דף הבית / כללי / חיים טולדנו
חיים טולדנו

חיים טולדנו

רגולציה (ובעברית: אסדרה) הינה מרכיב קריטי לכלכלה בריאה באמת, אבל רק בתנאי שהיא מבוצעת באופן מושכל, ובפרט מכילה תחת כנפיה את כל השוק. בכל מקרה שבו הרגולציה רלוונטית רק לחלק מהחברות והשחקנים בשוק, ואילו חלק אחר פטור מציות לכללי האסדרה, המהלך הטבעי הוא מעבר אל האזור ה"פטור מרגולציה" ובסופו של דבר היא לא תשיג את מטרותיה.

רק מצב שבו הן חברות ציבוריות והן חברות פרטיות כפופות לאותה רמת פיקוח – וההמלצה היא להפחית את הרגולציה ולהגביר את הפיקוח – יאפשר שוק תקין שמתנהל בהתאם לטובת כלל הצדדים והציבור הרחב.

תומך נלהב בהסדרת האסדרה הוא חיים טולדנו, אחד המומחים המובילים בארץ בתחום שוק ההון.

למה אין כלכלה איתנה בלי בורסה בריאה?

בורסה חזקה ויציבה היא מפתח חיוני לכלכלה איתנה.

חיים טולדנו מסביר שכשהציבור הרחב מעורב בבורסה, ומשקיע דרכה בחברות שונות, מושגות שלוש מטרות: ראשית, החברות עצמן מקבלות סכומי כסף משמעותיים שנחוצים להן לטובת התפתחות וצמיחה. שנית, הציבור הרחב הופך להיות שותף לרווחי המגזר העסקי, ושלישית, החברות מחויבות להתנהל בשקיפות מלאה, מרכיב שמתברר כקריטי בכלכלה של ימינו.

מצב שבו חברות מעדיפות להישאר פרטיות ולא ציבוריות (כלומר לא להיסחר בבורסה), וזאת עקב הבדלים משמעותיים ברמת הרגולציה בין חברות פרטיות לחברות ציבוריות (כשהראשונות נהנות מחופש פעולה נרחב הרבה יותר), הינו בעייתי מאוד, וזאת בלשון המעטה.

לפי חיים טולדנו במצב שכזה אופציות ההשקעה של הציבור מצטמצמות (ולמשל עלולות להתנקז כולן אל הנדל"ן ולהוביל לעליות מחירים משמעותיות בתחום זה), וחמור מכך, המשק עלול להיכנס לקיפאון והחברות עצמן, שנשארות פרטיות, מתנהלות במחשכים כך שבסופו של דבר עודף הרגולציה יוצר מצב של אפס פיקוח.

מה ממליץ חיים טולדנו לעשות?

עפ"י טולדנו, כאמור מומחה ותיק בתחום שוק ההון, כדאי להסתכל על הנעשה בארה"ב בתקופה האחרונה: עוד ועוד חברות נהנות משווי שוק רב מבלי להפוך לציבוריות (דוגמה לכך היא אובר), ואילו מספר ההנפקות הראשוניות נמצא במגמת ירידה ניכרת.

אם מגמה זו תימשך, ותועתק גם לכאן, המצב כאמור עלול להיות מסוכן – ועל כן קורא טולדנו למקבלי ההחלטות לבחון את אופי הרגולציה ואת המידתיות שלה.

אודות admin

אוהב תאהבו גם:

אחסון תכולת דירה

מה חשוב לדעת על אחסון תכולת דירה

לפעמים, אנו עלולים למצוא את עצמנו זקוקים למקום עבור אחסון תכולת דירה שלנו; אם בשל ...