יום שלישי , אוקטובר 27 2020
דף הבית / כלכלה ומסחר / חיים טולדנו
חיים טולדנו

חיים טולדנו

כל משק מודרני זקוק לרגולציה, שמהווה את אחד הכלים הבסיסיים של הממשלה, אבל שימוש יתר בכלי זה עלול לא רק שלא להועיל אלא אף להזיק, הן למשק והן לציבור הרחב. במיוחד חשוב להימנע משימוש בררני בכלי הרגולציה, כלומר לאכוף כללים רגולטוריים על חלק מהעסקים ועל חלק אחר לא לכפות כללים שכאלה.

חיים טולדנו, אחד המומחים המובילים בארץ בכל הקשור לשוק ההון ולכלכלה בכלל, מבהיר שמצב שבו חברות מסוימות נאלצות לפעול עפ"י הרגולציה הרלוונטית בתחום פעילותן, ואילו חברות אחרות, באותו תחום בדיוק, פטורות מכך, לא יוכל להתקיים לאורך זמן, שכן לאותן חברות שנדרשות להתנהל עפ"י כללים מגבילים כדאי לעבור אל אותה קבוצת עסקים שאינה כפופה לאסדרה (המילה העברית לרגולציה).

בהתאם ממליץ חיים טולדנו על אסדרה מינימלית, כלומר רק של כללים שאי אפשר בלעדיהם, ובמקביל אכיפה מקסימלית על כלל החברות באותו תחום – רגולציה שוויונית שכזו היא גם הרגולציה היעילה ביותר לטובת כלל המשק.

מדוע חיים טולדנו ממליץ על חיזוק הבורסה ואיך הדבר קשור לרגולציה?

בורסה חזקה, כלומר כזו שמתנהל בה מסחר ער ושוקק במניות של החברות המובילות באמת במשק, ושמושכת אליה משקיעים רבים, היא מפתח לצמיחה בריאה ולכלכלה איתנה. הסיבה לכך היא שבמצב שכזה החברות זוכות לגייס את ההון הדרוש להם כדי להתפתח ולמצות את הפוטנציאל שלהן, ובמקביל הציבור הרחב זוכה להיות שותף לרווחי אותן חברות.

חברות שרוצות להיכלל במסחר בבורסה נדרשות כמובן לשקיפות מלאה. במצב שבו הרגולציה אינה מכבידה יתר על המידה, היתרונות של האופציה לגייס הון מהציבור גוברים על הצורך לציית לכללי הרגולציה, וכאמור נוצר מצב Win-Win קלאסי. אם לעומת זאת האסדרה רבה מדי, חברות רבות עלולות להירתע מהצורך לציית לה, כולל במחיר של ויתור על מסחר בבורסה, וכך כלל המשק יוצא נפסד.

מה מאפיין את המצב בארה"ב?

בורסה שהמסחר בה מצומצם וחברות מובילות רבות מדירות ממנה את רגליהן מציעה לציבור הרחב מעט אופציות השקעה. במצב שכזה המשקיעים יתרחקו מהבורסה ועלולים למשל למשוך את שוק הנדל"ן כלפי מעלה בצורה מופרזת (עקב הרצון להשקיע בנדל"ן במקום בשוק ההון), ובמקביל תחומים שלמים במשק לא ממצים את פוטנציאל הצמיחה עקב חוסר היכולת לגייס הון מהציבור.

התוצאה היא שרגולציה רבה בעצם מובילה לאפס רגולציה על חברות רבות, ועודף רגולציה על מספר מצומצם של חברות – חיים טולדנו מציין שזהו המצב כיום בארה"ב, ומזהיר מפני מגמה דומה גם כאן בארץ.

אודות admin

אוהב תאהבו גם:

אחסון תכולת דירה

מה חשוב לדעת על אחסון תכולת דירה

לפעמים, אנו עלולים למצוא את עצמנו זקוקים למקום עבור אחסון תכולת דירה שלנו; אם בשל ...